Profesionālie dezinfekcijas līdzekļi

Kas svarīgs jāzina par dezinficējošiem līdzekļiem. 

Mūsdienās dezinficējošo līdzekļu izvēle ir ļoti liela. Kāda veida profesionālie dezinficējošie līdzekļi eksistē, ar ko viņi atšķiras viens no otra, viņu plusi un mīnusi un kādus izvēlēties? Pamēģināsim izskatīt šos jautājumus un rast sev atbildes.

Galvenās objektu grupas, kas pakļautas riskam ir:

 • instrumenti un iekārtas;
 • telpu virsmas un priekšmeti;
 • ādas virsma un personāla rokas

Raksturojums pēc kā izvēlas efektīvākos dezinficējošos līdzekļus, pirmkārt, iekļauj sevī pretmikrobu aktivitātes spektru, ar mērķi iedarboties ne tikai uz baktērijām un sēnēm, bet arī virulicīdo efektu attiecībā uz hepatīta vīrusiem un cilvēka imūndeficītu. Svarīgi, lai preparāta iedarbošanās laiks būtu īss. Mūsdienu dezinficējošie līdzekļi nedrīkst radīt  metālu koroziju un sabojāt citus materiālus, kas tiek iekļauti iekārtas sastāvā, saglabāt aktivitāti ar organiskām vielām, neradīt toksisku un alerģisku iedarbību uz personālu.

Tādu līdzekļu cenai, dažos gadījumos arī iekārtu cenai to pielietošanā ir svarīga nozīme.  Dezinfektantu pielietošanas efektivitāte tiek balstīta, pirmkārt, uz vienkāršu pielietošanu, teicamu šķīšanu ūdenī, ilgstošu glabāšanas laiku, ekoloģisku drošību.

Tādā veidā var noformulēt dezinficējošo līdzekļu galvenās prasības:

 • plaša iedarbība uz mikroorganismiem;
 • īss iedarbības laiks;
 • droši cilvēkiem un apkārtējai videi;
 • laba saderība ar apstrādājamo izstrādājumu materiāliem;
 • nav korozijas iedarbības;
 • attīroša iedarbība;
 • nav fiksētas līdzekļa iedarbības  uz piesārņojumu;
 • augsta stabilitāte pielietošanā – ilgs darba šķīdumu derīguma termiņš;
 •  ātri un pilnībā šķīst ūdenī;
 • nav nepatīkamas smakas;
 • zema pašizmaksa

Ar antiseptiķu un dezinficējošo preparātu meklēšanu un izstrādāšanas jautājumiem nodarbojas visā pasaulē. Tas izskaidro to, ka:

 • neviens līdzeklis nav ideāls;
 • patstāvīgi pieaug pieprasījums pēc dezinficējošiem līdzekļiem;
 • mainās ražošanas noteikumi un izejvielu iespējas;
 • paaugstinās uzmanība ekoloģiskai drošībai

Mūsdienās kā dezinfekcijas līdzekļus ļoti plaši pielieto sekojošas grupas ķīmiskus savienojumus: 

aldehīdi

Aldehīdi – glutaraldehīds, dzintara aldehīds, formaldehīds un citi ir vielas ar izteiktām pretmikrobu īpašībām, kas iekļauj visa veida mikroorganismu veidus. Tāpēc neskatoties uz to toksiskumu, izteiktu alerģisku darbību un asu smaku, aldehīdus joprojām plaši izmanto klīniskajā praksē.

Formaldehīda pretmikrobu aktivitāte ir nedaudz zemāka par glutaraldehīdu. Starp citu, skaitās, ka pāris formaldehīdu var izsaukt kancerogēnu efektu. Formaldehīds kombinācijā ar 70% etilspirtu vai izopropilas spirtu skaitās augstas pakāpes dezinfektants. Formaldehīda ūdens šķīdumam piemīt vidēja līmeņa dezinfektanta īpašības. 

peroksīdsSkābekli saturoši preparāti pārsvarā ūdeņraža pārskābe ir stiprs skābes regulētājs. Tā augstās koncentrācijās uz tādu pozitīvu īpašību fona kā plašs aktivitātes spektrs, ieskaitot baktēriju poras, spēju šķīdināt asinis un daudzas citas bioloģiskas vielas, bez smakas, ātra sadalīšanās apkārtējā vidē uz netoksiskiem produktiem, izteiktas negatīvas īpašības – augsts materiāla toksiskums ar izteiktām darbībām. Ūdeņraža pārskābe izraisa dažu metālu koroziju un balina audus. 

hloraktīvie savienojumiHloraktīvie savienojumi (hlors, hloramīns) – tradicionālie dezinfekcijas līdzekļi. Hloru saturošiem preparātiem ir augsta pretmikrobu aktivitāte, un tiem ir asa smaka, kas kairina acu un augšējo elpošanas ceļu gļotādu, izraisa metālu koroziju, izbalina krāsainos izstrādājumus, tiem ir zema uzglabāšanas stabilitāte, inaktivējas ar organiskām vielām un tiem nepiemīt mazgāšanas īpašības. 

Joda preparātiem ir izteikta antibakteriāla, pretvīrusu un pretsēnīšu iedarbība, bet tiem nav pietiekamas aktivitātes attiecībā uz baktēriju porām. Pārsvarā tos izmanto kā antiseptiķus. Nevēlami efekti, tādi kā apstrādājamo virsmu krāsošanās, alerģiska iedarbība.  

spirta bazeNo spirtu grupas dezinfekcijai biežāk pielieto etilspirtu un izopropilspirtu. To iedarbības mehānisms ir mikrobu olbaltumu denaturācija. Spirti 60 – 90% koncentrācijā ir aktīvi attiecībā uz baktēriju, sēnīšu, mikobaktēriju un vīrusu veģetatīvo formu, tiem ir daļējas sporucīdās īpašības. Turklāt tiem nepiemīt mazgāšanas īpašības, piemīt vājas fiksēšanas īpašības un var sabojāt  plastmasas un gumijas izstrādājumus. Pietiekami maztoksiski. Izopropilspirta biocīdā aktivitāte ir augstāka nekā etilspirtam, aptuveni 100 reizes.

pavPēdējos 10 gadus plašu popularitāti ieguva dezinficējošie līdzekļi no virspusēji aktīvām vielu (VAV) grupas, ko iedala kationos, anionos, amfolītos un neonogēnos. No šiem kā patstāvīgus dezinfikatorus izmanto tikai kationus un amfolītus(VAV). Kationi tie pirmkārt ir ceturtās daļas amonija savienojumi. Alkyl dimethyl benzyl ammonium chlorīdam (Benzalkonija hlorīds) piemīt pretmikrobu iedarbība  uz dažādiem mikroorganismiem, tajā skaitā uz tuberkulozes ierosinātājiem, Kandida un Trihoditona sugas sēnēm, gripas vīrusu, herpes vīrusu, adenovīrusu, imūndeficīta (AIDS) vīrusu, hepatīta vīrusu A, B, C, rota vīrusu un iekšējo slimību ierosinātājiem. Piemīt laba pretmikrobu iedarbība: baktericīda, fungicīda, algicīda. Efektīvi tiek pielietots medicīnā: medicīnas izstrādājumu dezinfekcijai, ķirurģiskiem un stomatoloģiskiem instrumentiem, telpu virsmām, cietām mēbelēm, ārējām virsmām utt.

fenoliFenolu saturošie preparāti tiek pielietoti ierobežoti. Tiem piemīt augsta iedarbība uz veģetatīvas formas baktērijām un sēnēm, mikobaktērijām un vīrusiem, daļēja iedarbība uz dažiem vīrusiem. Baktēriju poras ir rezistences. Bet fenolu saturošo preparātu trūkumi kā nepatīkama griezīga smaka, kairinoša un sensibilizējoša iedarbība, kancerogēnā iedarbība samazina to vērtību.  

Mūsdienu dezinfekcijā īpašu uzmanību velta kombinētiem dezinficējošiem līdzekļiem. Tie savā sastāvā satur divas vai vairākas aktīvu vielu grupas no dažādu ķīmisku savienojumu klasēm. Dezinficējošie līdzekļi, ko ražo kompānija ITLA.LV aktīvās vielas satur ceturto daļu amonija savienojuma, spirtu un ēteriskās eļļas, kas skaitās stipri pretmikrobu preparāti.

Mūsu dezinficējošie līdzekļi atbilst visām prasībām attiecībā uz dezinfektantiem:

 • plaša iedarbība uz mikroorganismiem;
 • īss iedarbības laiks;
 • drošs cilvēkiem un apkārtējai videi;
 • laba saderība ar apstrādājamo izstrādājumu materiāliem;
 • nav korozijas iedarbības;
 • attīroša iedarbība;
 • nav fiksētas līdzekļa iedarbības uz piesārņojumu;
 • augsta pielietošanas stabilitāte – liels darba šķīdumu derīguma termiņš;
 • ātri un pilnīgi šķīst ūdenī;
 • nav nepatīkamas smakas;
 • zema pašizmaksa

Dezinfekcijas līdzekļi forAsept

 

Dezinficējošo līdzekļu forAsept Professional sērija kuras sastāvā ietilpst ceturtā daļa amoniju un ēteriskās eļļas savienojumu tiek izmantoti dažādu virsmu, priekšmetu un instrumentu dezinfekcijai. Tiek ražots koncentrāta veidā un gatavu pielietošanā šķīdumu. Tilpums 1 L, 5 L

forAsept Professional virsmām

Dezinficējošo līdzekļu forAsept Plus sērija aktīvo vielu sastāvā satur benzalkonija hlorīdu, etilspirtu, propilspirtu un ēteriskās eļļas. Paredzēts ātrai virsmu, priekšmetu, instrumentu un roku dezinfekcijai. Tiek ražots gatavu šķīdumu veidā. 28 – 30% spirtu saturošs. Tilpums 200 ml, 1 L, 5 L

forAsept Plus rokām

forAsept Plus virsmām

Dezinficējošo līdzekļu forAsept Strong sērijas sastāvā ietilpst benzalkonija hlorīds, etilspirts, propilspirts un ēterisko eļļu maisījumi. Spirta sastāvs 63 – 70%. Paredzēts ātrai virsmu, priekšmetu, intsrumentu un roku dezinfekcijai. Tiek ražots gatavu šķīdumu veidā. Tilpums 200 ml, 1 L, 5 L

forAsept Strong rokām

forAsept Strong instrumentiem

forAsept Strong virsmām

forAsept Strong kājām

forAsept Strong apaviem

Visus līdzekļus rekomendējam izmantot medicīnas iestādēs, skaistuma salonos, SPA centros, baseinos, sporta zālēs, boulingā, veterinārajās klīnikās, sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumos, izglītības iestādēs un citās sabiedriskās iestādēs.

Mūsu dezinficējošos līdzekļus ražo ar dažādiem aromātiem, sastāvā ir ēterisko eļļu maisījumi un praktiski bez aromāta.

Dezinfekcija var būt vienlaikus gan droša, gan patīkama! 

 

 Labākā cena pie mums, Maskavas 244, Rīga

 

 

Mūsu veikals-noliktava

Maskavas iela 250, Rīga, Latvija

Kā mūs atrast