Kompresijas zeķes un grūtniecība

Kā pareizi izvēlēties kompresijas zeķes, pusgarās zeķes vai zeķbikses grūtniecības laikā?

Pie mums ļoti bieži griežas topošās māmiņas, lai izvēlētos kompresijas pusgarās zeķes, zeķes vai zeķbikses. Daudzām no viņām rodas grūtības, izvēloties atbilstošus izstrādājumus. Kā ir zināms, pastāv dažādu kompresijas klašu kompresijas izstrādājumi, un ir ļoti svarīgi izvēlēties izstrādājuma klasi un tā izmēru.

Mūsu raksta mērķis ir pastāstīt:

 • Kas tas ir vēnu varikozā paplašināšanās un tās cēloņi
 • Kādi simptomi ir raksturīgi dažādām vēnu varikozās paplašināšanās stadijām
 • Kāpēc grūtniecības laikā ir svarīgi prasmīgi izmantot kompresijas izstrādājumus

Vēnu varikozā paplašināšanās – nopietna saslimšana, kurai esot, vēnas zaudē savu elastīgumu, izstiepjas, paplašinās un izlokās. Dažādu nelabvēlīgo faktoru ietekme izraisa venozo sienu vājumu un asins sastingumu apakšējā ķermeņa pusē. Asinsvadi tiek pārmērīgi pārslogoti, bet venozie vārstuļi darbojas aizvien sliktāk un sliktāk. Rezultāts – kājas nogurst, sāp, rodas smaguma izjūtas, pēdas un potītes uztūkst. Nedaudz vēlāk pievienojas arī citi simptomi kosmētisko trūkumu veidā. Turpmāk ir iespējami arī daudz smagāki komplicējumi. Ja varikozi neārstēt, tad rodas tādu komplicējumu, kā dziļo vēnu trombozes, tromboflebīta, pēctromboflebiskās slimības, trofisko čūlu attīstības risks!


Diemžēl, ir sarežģīti nosaukt precīzu apakšējo ekstremitāšu vēnu varikozās paplašināšanās rašanās cēloni. Šī saslimšana – dažādu faktoru sekas. Un ar dažiem no tiem katra no mums sastopas ik dienu.

1. Iedzimtība

Ārsti flebologi apgalvo, ka vēnu varikozā paplašināšanās – tā ir „ģimenes” slimība. Ja māte vai vecmāte ciestu šo slimību, tad 90 procentos no 100 var apgalvot, ka jūs esat riska grupā. Ar gēnu starpniecību mums tiek nodotas asinsvadu uzbūves īpatnības. Un, ja vēnu sienas ir vājas, tad ir pietiekama jebkura no provocējošiem faktoriem iedarbība, lai slimība liktu sevi just.

2. Grūtniecība

Bērna iznēsāšana – viens no galvenajiem provocējošiem varikozās attīstības faktoriem, jo hormonāla fona izmaiņas izraisa vēnu tonusa samazināšanos. Turklāt grūtniecības laikā vēnas gandrīz vienmēr tiek saspiestas ar augošo dzemdi. Plus palielinās svars. Bet vislielāko spiedienu mūsu vēnas cieš dzemdību laikā. Pēc statistikas, 50 procentu sievietēm agrāk „snaudošā” varikoze izpaužas tieši šajā laikā.

3. Neērti apģērbi un apavi

Neērti, pieguļošie apģērbi var būt par varikozo tīkliņu rašanās cēloni. Ne mazāk kaitīgi ir šauri apavi un augsti papēži. Balansējot uz tieviem smailiem augstiem papēžiem, mēs pakļaujam mūsu vēnas kolosālai slodzei.

4. Darba apstākļi un kaitīgie ieradumi

Cilvēkiem, kuri daudz laika pavada uz kājām, – pārdevējiem, viesmīļiem, frizieriem, stjuartēm un daudziem citiem vēnu varikozā paplašināšanās ir gandrīz profesionālā slimība. Tiem tuvojas arī biroja kalpotāji, jo ilga uzturēšanās vienā pozā (kaut sēžot, kaut stāvot) padara savu „melno lietu”. Bet, ja tam pievienot tādus kaitīgos ieradumus, kā smēķēšana, uzkodas ar smalkmaizītēm un sviestmaizēm, kas veicina lieku svaru, tad varikoze neliks sevi gaidīt.

5. Sporta pārslodzes

Ne viss fitness ir veselīgs. Smagumu pacelšana – viens no vēnu varikozās paplašināšanās rašanās cēloņiem. Ja ir predispozīcija varikozās slimības esamībai, tad nav vērts pārslogot kājas ar pārmērīgiem fiziskiem vingrinājumiem.

Kādiem simptomiem ir jāpadara par piesardzīgiem?

 • Sāpes kājās (Sāpju cēloņu varikozas laikā ir ļoti un ļoti daudz. Sāpju paveidi varikozes laikā arī ir ļoti bagātīgi: karstas pulsējošās sāpes, nakts krampji un nieze muskuļos, sāpes staigāšanas laikā, sāpes venozo stumbru virzienā, vispārējās sāpes un kaulu sāpes kājās.)
 • Tūskas kājās
 • Izplešanās un smaguma sajūtas kājās
 • Ādas izmaiņas (Sākumā āda kļūst sausa, rodas pigmentācija – kāju āda kļūst tumšāka, pārklājas ar brūnganiem „plankumiem”. Vēlāk šiem simptomiem var pievienoties dažādi dermatīti, ekzēmas un tā saucamie trofiskie traucējumi slikti sadziedēto brūcīšu veidā, līdz pat čūlu veidošanās).
 • Izlocītas, pagarinātas varikozās vēnas, kas ir izvirzītas virs apakšstilbu un pēdu ādas virsmas.
 • Asinsvadu „zvaigznītes” (teleangioektāzijas).

Jā, pie pacientu ar varikozo vēnu slimību grupas attiecina arī personas ar sīko vēnu paplašināšanu, jo tās rašanas cēloņi ir vieni un tie paši.

 

Симптомы варикозного расширения вен

 

Varikozes simptomi bieži vien tiek saistīti ar varikozes slimības stadijām.

Kopumā varikozās paplašināšanas laikā izceļ stadijas:

I stadija – nav sūdzību, tikai kosmētiskie trūkumi;

II stadija – smaguma, izplešanās sajūtas, krampji naktīs;

III stadija – tūskas, izplešanās sajūtas, ādas un zemādas šūnaudu sacietējums, pigmentācija;

IV stadija – čūlu veidošanās.

 Стадии варикозной болезни

 

Grūtniecības laikā topošās māmiņas organismā notiek izmaiņas, kuras skar venozo sistēmu. Palielinās ķermeņa masa, uz tā rēķina palielinās slodze uz apakšējo ekstremitāšu vēnām. Cirkulējošās asins apjoms pieaug, palielinās spiediens uz vēnas sienām, venozie asinsvadi paplašinās – tiek traucēta asins attece no kājām. Tāpat arī vēnu sienas tonusa novājināšanās notiek sakarā ar grūtniecības hormona – progesterona – ietekmi. Hormoni nodrošina normālo grūtniecības noriti un sagatavo organismu dzemdībām, padarot saistaudus par ārkārtīgi izstiepjamiem. Tāpēc, ja neaizsargāts vēnas ar kompresijas trikotāžas palīdzību, var attīstīties venozā mazspēja, traucēta normāla augļa asinsrite, bet tas var provocēt priekšlaicīgas dzemdības. Pēc statistikas – līdz 30% sieviešu sāk slimot ar varikozi pēc pirmās grūtniecības, vairāk par 60% – pēc otrās.

Tāpēc varikozās vēnu paplašināšanas profilakseiārsti neatlaidīgi rekomendē kopš pirmajām grūtniecības dienām valkāt 

 • kompresijas pusgarās zeķes, zeķes vai zeķbikses (Klase A, 10-17 mm Hg) tās tiek atļauts valkāt visām grūtniecēm, asinsvadu patoloģijas profilakses nolūkā. Tādiem izstrādājumiem nav kontrindikāciju. Pateicoties vieglai graduētai kompresijai, tie uzlabo asinsriti, novērš tūsku un smaguma sajūtu rašanos kājās, palīdz topošām māmiņām saglabāt labu pašsajūtu.

Ja sieviete redz sevī varikozās slimības sākotnējas pazīmes – sāpes un smaguma sajūta kājās dienas beigās, kāju tūsku, asinsvadu „zvaigznīšu” rašanos – tiek rekomendēts pievērst savu uzmanību

 • Kompresijas otrās klases izstrādājumi (Ccl-II klase, 23-32 mm Hg) tiek pielietoti topošo māmiņu varikozo vēnu paplašināšanās un tromboflebīta ārstēšanai. Ir jāatceras, ka šie izstrādājumi ir jānozīmē ārstam! Tāpēc daudz nopietnāku problēmu ar vēnām gadījumā ir nepieciešama obligāta konsultācija ar ārstu flebologu.

Mēs ceram, ka mūsu raksts saturēja derīgu informāciju, kas ir saistīta ar vēnu varikozo paplašināšanos, grūtniecību un kompresijas izstrādājumiem.

 Kompresijas zeķes AVICENUM grūtniecēm

Mūsu veikals-noliktava

Maskavas iela 250, Rīga, Latvija

Kā mūs atrast