Kāju un nagu sēnīšu infekcija

Kāju un nagu sēnīšu infekcija ir izplatīta, kā arī nepatīkama un traucējoša slimība, tādēļ, rūpējoties par savu kāju veselību profilaktiski, iespējams sev aiztaupīt liekas raizes.

Kādas ir slimības izpausmes? 

Sēnīšu izraisīts nagu bojājums var skart vienu, vairākus vai pat visus kāju un roku nagus. Biežākās nagu sēnītes infekcijas pazīmes ir nagu vizuālās izmaiņas:  

  • nagi zaudē spīdumu un maina krāsu – kļūst dzeltenīgi vai brūniuz naga var parādīties balti plankumi
  • naga virsma kļūst nelīdzena, raupja, nags kļūst biezs, sāk drupt,
  • nagu augšana palēninās
  • nags, sākot no naga brīvās malas, sāk atdalīties 

Simptomus var pavadīt sāpes un diskomforts, valkājot apavus vai staigāšanas laikā. Neārstētos gadījumos infekcija laika gaitā pārņem visu naga plātnīti un izplatās uz pārējiem nagiem un ādu. Nagu sēnīte novājina veselību, jo ietekmē citu hronisku slimību, piemēram, cukura diabēta gaitu un rada organisma vispārēju jūtīgumu, tādējādi veicinot bronhiālās astmas un citu alerģisku reakciju veidošanos.

Lai gan nagu sēnīte nav dzīvildzi ietekmējoša vai dzīvībai bīstama slimība, tā ir nopietna kosmētiska problēma, kas ievērojami pasliktina dzīves kvalitāti. Turklāt, tā kā slimība ir lipīga, neārstētos gadījumos, tiek apdraudēta citu cilvēku veselība.

Pirmā palīdzība sēnīšu infekcijas gadījumā

Ja ir radušās aizdomas par sēnīšu infekciju, protams, vislabāk būtu apmeklēt dermatologu. Tomēr, arī pirms vizītes var veikt dažas “pirmās palīdzības” aktivitātes, lai mazinātu sāpes un iekaisumu. Vislabāk būtu doties uz aptieku, konsultēties ar farmaceitu, lai viņš ieteiktu piemērotākos dezinfekcijas un antiseptiskos līdzekļus, kas paredzēti baktēriju un sēnīšu infekciju profilaksei.

Dezinfekcijas līdzekļi ar mentolu un tējas koku eļļu gan dezinficē, gan noņem sāpes.

Kā sevi pasargāt no šīs infekcijas?

Kāju sēnīti var iegūt gan mājās, gan sabiedriskās vietās, jo to pārnēsā cilvēki. Infekcijas baktērijām patīk vairoties tādās mitrās un siltās vietās kā vannās, dušās, saunās, kā arī SPA centros, akvaparkos, pludmales pārģērbšanās kabīnēs, sporta zālēs un citās telpās, kur ik dienas uzturas daudz cilvēku. Sabiedriskās vietās noteikti būtu jāvalkā atbilstoši apavi, kas var aizturēt infekcijas baktēriju nonākšanu uz pēdām. Tāpat būtu jālieto arī kāju dezinfekcijas līdzekļi.

Lai sevi un tuviniekus pasargātu no kāju sēnīšu infekcijas mājvietā, nepieciešams regulāri uzkopt grīdas, ūdenim nedaudz pievienojot dezinfekcijas līdzekli. Tāpat jāievēro elementāras higiēnas normas – katram ģimenes loceklim jālieto savs dvielis, švamme, pumeks birstīte un citi higiēnas piederumi. Arī bērniem un zīdaiņiem jāparedz savs dvielītis. Ieteicams roku un kāju nagiem iegādāties atsevišķas šķērītes, kā arī regulāri dezinficēt manikīra un pedikīra piederumus.

pēdu sēnīšu slimības      pēdu sēnīšu slimības      nagu sēnīšu infekcija

Apavu izvēle un kāju veselība

Gumijas apavi labi pasargā pēdas no infekcijām, tomēr tos nevajadzētu lietot regulāri. Vispiemērotākie apavi pēdām būs gatavoti no dabīgiem materiāliem, bet arī tos vajadzētu kopt ar atbilstošiem dezinfekcijas līdzekļiem. Apavus ir nepieciešams mainīt, jo pretējā gadījumā var rasties kāju apsārtums un nepatīkams aromāts. Tāpat jārūpējas arī par kājām un pēdām – ieteicami krēmi, kuru sastāvā ir urīnviela, tējas koka vai smiltsērkšķu eļļa. Kājas jākopj gan sievietēm, gan vīriešiem, gan bērniem. Vakarā, ja redzams, ka āda ir sasprēgājusi, tad nepieciešams to dezinficēt.

 Profilaktiskie ieteikumi, kā izvairīties no ādas sēnīšu infekcijām 

  • Apavi ir jāmaina. Nav ieteicams pavadīt visu dienu vienos apavos, tādēļ ielai izvēlies vienus, bet darbā nomaini pret citiem apaviem. Sportam, protams, piederas savi apavi, kurus citā laikā nevalkā, tas pats attiecas arī uz mājas, pludmales u.c. apaviem. Jāievēro – ja apavi sasvīduši vai samirkuši, jāļauj tiem kārtīgi izžūt, pirms tos atkal lieto.
  • Nedrīkst valkāt svešus apavus, čības utt. Arī apmeklējot sabiedriskās pirtis un baseinus jāņem līdzi savas personīgās, tikai šim nolūkam paredzētās, čības. Tas pats attiecas uz zeķēm, dvieļiem, nagu šķērītēm, vīlīti u.c. higiēnas piederumiem.
  • Nedrīkst valkāt svešu apģērbu, galvassegas utt. Šis ieteikums sevišķi attiecināms uz vecākiem, kuru meitas ir tajā vecumā, kad sākas drēbju mainīšanās ar draudzenēm u.c. Bērniem ir jāizskaidro, kādēļ šāda rīcība nav vēlama un kādas var būt sekas neapdomīgai rīcībai. Jāuzmanās ir arī lietoto apģērbu veikalu cienītājiem, jo, lai gan parasti lietotie apģērbi pirms nonākšanas tirdzniecībā, tiek apstrādāti ar īpašām dezinficējošām vielām, lieka piesardzība nekad nevar nākt par ļaunu.
  • Jāievēro personiskā higiēna. Kājas jāmazgā katru vakaru un tas jādara vēsā ūdenī! Silts ūdens sēnītei ir patīkamāks. Protams, var kājas nomazgāt ar siltu ūdeni, bet mazgāšanās noteikti jāpabeidz ar vēso ūdeni. Ja ir vēlēšanās kājas vannot, tad var darīt to sāļā ūdenī – tikai izteikti sāļš ūdens, kā jūrā vai okeānā traucē sēnītēm vairoties.
  • Personiskās higiēnas nolūkos jāizvairās no parastajām ziepēm. Ķermeņa un kāju mazgāšanai ieteicams lietot ziepes, kas nesausina ādu. Parastās ziepes noņem ādas aizsargkārtiņu un var provocēt sēnīšu iekļūšanu organismā. Ieteicamāk arī kājas mazgāt ar ķermeņa dušas želeju.
  • Kājas vienmēr jānoslauka. Ļoti svarīgi ir atcerēties, ka vienmēr pēc mazgāšanas, kājas ir rūpīgi jānoslauka, īpašu vērību pievēršot tieši pirkstu starpām. Ikdienas steigā mēs nereti šo ieteikumu gluži vienkārši aizmirstam, kā rezultātā pēdu pirkstu starpas paliek mitras un tiek radīta lieliska vide, lai sēnītes varētu sākt vairoties.
  • Izmanto veikalos un aptiekās nopērkamos profilaktiskos līdzekļus. Ir vērts pievērst uzmanību dažādajiem pretsēnīšu kosmētiskajiem līdzekļiem, kuru piedāvājums veikalos un aptiekās ir gana plašs – krēmi, kāju dezodoranti u.c. Parasti tie ir paredzēti profilaktiskos nolūkos pret kāju un nagu sēnītēm. Šo līdzekļu noslēpums ir tajā, ka tie palīdz samazināt pastiprinātu kāju pēdu svīšanu, kā arī darbojas antiseptiski, tie palīdzēs papildus izsargāties no sēnītes uzbrukuma un novērst to pašā sākumā, ja gadījumā tā būs nolūkojusi arī tavas kājas.
  • Neaizmirsti par ādas dabīgo pH līmeni. Pēc vannas, dušas, pirts vai peldes baseinā, ir vēlams ķermeni un pēdas ieziest ar krēmu, lai ātrāk atjaunotu dabīgo ādas pH līmeni. Tas rada aizsargkārtiņu, kas neļaus mikrobiem iekļūt ādā. Sevišķi svarīgi tas ir tiem cilvēkiem, kuriem ķermeņa āda pēc dabas ir sausa – peldes baseinos to var tikai sausināt un izmainīt dabīgo ādas pH līmeni, kas ir izdevīgi sēnīšu infekcijām.
  • Neaizmirsti par manikīru un pedikīru. Regulāra savu roku un kāju sakopšana noteikti var palīdzēt izvairīties no sēnīšu infekcijām, kā arī ātrāk atklāt to, ja tā tomēr tevi piemeklējusi – šis ieteikums vienlīdz attiecās kā uz vīriešiem, tā uz sievietēm.
  • Ļauj ķermeņa un pēdu ādai elpot. Siltā laikā nemoki savas kājas noslēgtos, ciešos un slikti elpojošos apavos, jo tādi veicina kāju svīšanu un automātiski dod zaļo gaismu sēnīšu infekcijām. Vasarā, piemēram, ir vērts izmantot katru iespēju staigāt ar basām kājām, kas ļaus tām elpot. Turklāt, staigāšana basām kājām arī masē pēdas un uzlabo asinsriti tajās. Tas pats attiecas arī uz ķermeni – karstā laikā ir ieteicams izvēlēties brīvas un elpojošas drēbes, kas neveicina ķermeņa svīšanu. Medicīniskās zeķes forA droši aizsargā kājas no sēnīšu vai baktēriju infekcijām, kalpo kā lielisks līdzeklis pret paaugstinātu kāju svīšanu;
  • Rūpējies par savu apavu tīrību. Dari to profilaktiskos nolūkos. Šim mērķim derēs gan veikalos pieejamie līdzekļi, piemēram, apavu dezodoranti, gan arī tautas līdzekļi. Viens no efektīvākajiem šajā ziņā ir etiķis – tīri savus apavus no iekšpuses ar etiķī samērcētu drāniņu! Tas ne vien palīdz iznīcināt sēņu sporas, bet arī nomāc nepatīkamo aromātu, ja tāds apavos ir radies.
  • Novērs pastiprinātu svīšanu. Ja arī tevi, piemēram, vasarā piemeklē pastiprināta kāju svīšana, tad izmēģini savas kājas vannot ozola mizu novārījumā vai vājā etiķa šķīdumā! Vari arī mājās pagatavot losjonu pret kāju svīšanu – vienādās daļās sajauc glicerīnu (iegādājies aptiekā) un galda etiķi. Ar šādu losjonu iezied savas pēdas katru dienu pēc mazgāšanas.
  • Regulāri maini savu gultas veļu. Lai gan šis ir viens no pašsaprotamākajiem, tas tomēr arī ir viens no svarīgākajiem profilaktiskajiem pasākumiem pret ādas sēnīšu infekciju izplatību!
  • Izvairies no kontakta ar klaiņojošiem dzīvniekiem. Visvairāk šis ieteikums, protams, attiecas uz maziem bērniem, kuri vēlas noglaudīt un parotaļāties ar klaiņojošiem kaķiem vai suņiem, taču bērnam ir jāskaidro, ka šāda uzvedība nav vēlama, jo nekad nevar zināt, vai tieši šī mājdzīvnieka kažokā nav sastopama kāda nepatīkama sēnīšu infekcijas slimība.
  • Ievēro īpašu piesardzību kontaktējoties ar cilvēku, kurš slimo ar kādu no sēnīšu infekcijām. Sevišķa piesardzība jāievēro ģimenē, kur kāds no tās locekļiem slimo ar sēnīšu infekciju. Katram ģimenes loceklim jālieto savi higiēnas piederumi – dvieļi u.c. Kontakts ar slimu cilvēku ir visvienkāršākais veids kā inficēties ar kādu no ādas sēnīšu slimībām.
  • Domā par savu veselību un imunitāti. Pēdējais, bet pats svarīgākais ieteikums ir pievērst uzmanību sev un savai veselībai. Kā jau raksta sākumā tika minēts, visbiežākais iemesls, kas ļauj sēnīšu infekcijām ieviesties tavā organismā, ir novājināta imūnsistēma un vispārējais organisma stāvoklis. Visu gadu, bet sevišķi pavasarī un rudenī ir ieteicams pievērst pastiprinātu uzmanību iespējamajam vitamīnu trūkumam organismā. Arī veselīgs dzīvesveids – pārtika, sabalansēts darba un atpūtas ritms, kā arī fiziskās aktivitātes ir būtiska imunitātes un vispārējā veselības stāvokļa stiprināšanas daļa. Protams, ja ir tāda nepieciešamība, var lietot arī aptiekās nopērkamos imunitāti stiprinošos preperātus, par kuru izvēli un piemērotību gan vislabāk konsultēties ar ārstu vai farmaceitu.

  Pretsēnīšu līdzekļi forAdezinfekcijas līdzekļi forAsept un zeķes forA ar rūpēm Jūsu kājām!

 

forA Deomed līdzekļi kāju kopšanai           forAsept līdzekļi kāju kopšanai            forA pedikīram-kāju kopšanai

 LAI  KĀJAS VESELAS UN SKAISTAS!  

Mūsu veikals-noliktava

Maskavas iela 250, Rīga, Latvija

Kā mūs atrast